Cyfrowe RTG, Pracownia RTG

Którego panelu DR potrzebuję? (poradnik dla kupującego cyfrowe RTG dla weterynarii)

cyfrowe rtg panel DR

Wcześniej przedstawiłem podstawowe zalety paneli DR. Jeśli zalety omówione w poprzednim rozdziela są dla Ciebie wystarczająco interesujący, aby pochylić się bardziej nad panelami DR, następnym nasuwającym się pytaniem jest to, w który panel DR powinieneś zainwestować. Na rynku znajdzie się kilka typów paneli oraz kilka typów konfiguracji. Warto skupić się przed podjęciem decyzji o zakupie i przemyśleć który panel DR jest dla nas, bo jest to dosyć droga inwestycja.

Bezprzewodowy vs. przewodowy

Bezprzewodowy panel DR

Bezprzewodowy panel DR oferuje najwięcej wygody i mobilność spośród wszystkich typów paneli DR. Jak sama nazwa wskazuje, panel nie posiada okablowania, łączy się z komputerem za pośrednictwem sieci WIFI. Przenoszenie panela jest proste i bezproblemowe. Bezprzewodowy panel ze stanowiskiem pracy na laptopie jest w szczególności przygotowane do pracy w warunkach mobilnych wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużymi zwierzętami. Można wtedy taki panel umieszczać w trudnodostępnych miejscach. Część paneli posiada wewnętrzna pamięć, dlatego mogą one działać też bez komputera.

Przewodowy panel DR

Przewodowy panel DR łączy się ze źródłem zasilania i jednostką kontrolującą za pomocą jednego kabla (zwykle o długości 12 metrów). Przy tej długości kabla połączenie nie utrudnia wykonywania badań wykonywanych w pomieszczeniu prześwietleń. Najlepiej panel umieścić w otworze na kasetę w stole RTG. Minusy to kabel zasilający i kabel sieciowy LAN, który należy podłączyć do jednostki centralnej lub komputera. Tego typu panel nie za bardzo nadaje się przy pracy z dużymi zwierzętami. Wybór przewodowego panela DR zamiast bezprzewodowego pozwala na obniżenie kosztów inwestycji i eliminuje konieczność wymiany i ładowania baterii.

Scyntylator – rodzaje

Scyntylator to warstwa kryształu wewnątrz cyfrowego detektora, emitująca światło pod wpływem absorpcji energii promieniowania rentgenowskiego. Obecnie, panele DR wykorzystują dwa typy materiałów scyntylujących: jodek cezu (CsI) oraz tlenosiarczek gadolinu (gadox). Wszystkie wymienione typy paneli są dostępne z oboma scyntylatorami, jednak są pewne wady i zalety, na które warto zwrócić uwagę.

Scyntylator CsI

Przechwytywanie obraz za pomocą panelu CsI wymaga dawki promieniowania o około 10% mniejszej niż w przypadku Gadoxu. Nie oznacza to, że panele Gadox ugotują twojego pacjenta, ale mniejsza dawka to zawsze mniejsza dawka.

Panele CsI mają również nieco lepsza jakość obrazu. Kiedy mówimy „nieco” to mamy dokładnie to na myśli. Dla niewytrenowanego oka różnica jest prawie niezauważalna, jednak ponownie, lepsze jest lepsze.

Panele CsI są nieznacznie droższe.

Scyntylator Gadox

Podczas gdy panele CsI mają niewielką przewagę w jakości obrazu to panele Gadox oferują lepsze parametry dla efektywności i kosztów. Panele Gadox są o około 20-30% tańsze niż panele CsI. Jeśli właśnie rozważasz pierwszą przesiadkę z filmu / czytnika CR na panel DR, to panele Gadox będą solidnym wyborem.
Kryształy Gadox są też bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, więc są bardziej polecane dla warunków mobilnych, kiedy musimy się liczyć z możliwością uszkodzenia panele przez zwierzę.

Tryb wyzwalania

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na automatyczne wykrywanie ekspozycji (AED) producenci wprowadzili moduły automatycznego wyzwalania na wielu panelach DR. Dzięki temu panel DR może przechwytywać obrazy bez integracji z aparatem RTG (lampą). To znacząco zmniejsza ilość pracy, czasu ogólnego zaangażowania przy instalacji panelu DR, gdyż będzie on wykrywał padające promienie rentgenowskie i włączy się samoistnie, zamiast oczekiwać na sygnał z generatora. Funkcja AED pozwala na przechwytywanie wielu zdjęć następujących po sobie. Dzięki AED możesz skupić się na poszczególnych projekcjach oraz zapewnić sobie, że zdjęcia będą poprawnie „doświetlone”

Jeśli masz pewne ograniczenia w budżecie, wybór panelu nie posiadającego modułu wyzwalania może pomóc zaoszczędzić parę złotówek, jednak odbędzie się to kosztem bardziej absorbującej instalacji wymagającej zintegrowania panelu z aparatem RTG.

Gęstość pikseli a rozdzielczość

Gęstość pikseli (pixel pitch) to miara odległości w jakiej rozmieszczone są od siebie pojedyncze piksele. Ogólnie rzecz biorąc im mniejsza liczba tym lepszy obraz, jednak w przypadku detektorów istnieje ryzyko zbyt dużego zagęszczenia receptorów pikseli. Powstaje dodatkowy szum, przykładowo, piksel, który powinien być ciemny może wydawać się blady ze względu na odblaski pikseli świecących w sąsiedztwie. Najlepszą droga jest porównywanie realnych obrazów i wybór satysfakcjonującego środka.

Rozdzielczość jest terminem odpowiadającym za liczbę par linii przypadających na milimetr, czyli za to jak blisko poszczególne linie mogą być obok siebie i nadal być wyraźne. Im większa wartość rozdzielczość tym lepsza jakość obrazu.

Typ baterii

Tę kwestię rozważaj tylko jeśli interesuje Cię zakup bezprzewodowego panelu DR. Panele przewodowe oraz stacjonarne zasilane są przez połączenie kablowe do źródła zasilania.

Bateria stała

Stała bateria jest umieszczona na stałe w panelu, zarówno podczas użytkowania jak i ładowania. Mimo, że nie jest to typowe rozwiązanie dla paneli DR, to nadal niektóre modele posiadają je.

Bateria wyjmowana

Tego typu baterie mogą być wyjmowane i wymieniane z panelu DR na okres ładowania lub w przypadku konieczności wymiany na nową.

Cena panela DR (RTG)

Teraz już masz większe pojęcie o tym jaki panel DR będzie dla Ciebie najlepszy i dla twoich zastosowań. Teraz przyszedł czas na kwestie budżetowe. Omów wraz ze sprzedawcą lub serwisantem wszystkie swoje potrzeby, a następnie porównaj ofertę cenową. Oto przykładowe ceny na panele DR firmy Pixxgen w złotówkach netto:

urządzenieWersja  kablowa, LANWersja bateryjna WIFI
1417 GOS  4950052100
1717 GOS  5000053000
1417 Csl  5200054000
1717 Csl  5400056000
1417 GOS flexible   55000

Ceny są przykładowe na rok 2020 i gwarantuje ich aktualności. Aktualną ofertę można uzyskać: info@pixxgen.pl

Jeden panel, dwa (a może więcej)?

W przypadkach większych zwierząt podobnie jak u człowieka panela można ze sobą łączyć, otrzymując od razu większy obraz np. kręgosłupa.

Ogólnie rzecz biorąc, kupując w więcej paneli, możesz liczyć na lepszą cenę. W szczególności Ci z Was którzy zdecydują się na zakup dwóch paneli (jeden na stół, drugi na stanowisko przenośne), najprawdopodobniej otrzymają ofertę specjalną.

Instalacja i dostawa

Instalacja i dostawa również odgrywają małą rolę determinującą cenę. Montaż i instalacja jednostki centralnej, kilku monitorów, czy monitora na ścianie, modyfikacje stołu, szkolenie i kasety może wpływać na końcowy efekt cenowy.

Ochrona przed upuszczeniem

Ochrona przed upuszczeniem panelu DR to plan nabywany od producenta/dystrybutora lub zewnętrznej firmy zapewniający środki w przypadku konieczności zakupu, lub wymiany na nowe urządzenie w przypadku upuszczenia go w trakcie normalnego użytkowania. Jest to dodatkowa opcja. Gwarancje i plany serwisowe nie uwzględniają tego rodzaju szkody.

Zwrot z inwestycji

Decyzja o poziomie inwestowanego kapitału w sprzęt w dużej mierze zależy od liczby pacjentów. Przyjrzyjmy się bliżej przykładom, aby zilustrować kwestię poziomów czasu na zwrot z inwestycji dla różnej liczby pacjentów.

Kliniki z niewielką liczbą pacjentów

Klinikom z niewielką liczbą pacjentów ( <50 badań miesięcznie) zwrot z inwestycji zajmie do 3 lat. Jeśli pracujesz na takiej liczbie pacjentów a trzyletni okres zwrotu z inwestycji wydaje Ci się zbyt długi to może powinieneś rozważyć usunięcie badań rentgenowskich ze swoich usług.

Jeśli zdecydujesz się wyjść z RTG, istnieje kompromis: chociaż zwrot kosztów (lub 80% tego od 1 stycznia 2017 r.) zniknie, podobnie jak miesięczne wydatki na film oraz chemikalia i konserwacja sprzętu procesora. Może też być wartość w samym pokoju rentgenowskim. Ten sprzęt można sprzedać i zrewitalizować poprzez modernizację cyfrową.

Licząc, że najtańszy panel kosztuje 49 000 zł, to jest to wydatek 1 360 zł miesięcznie na sprzęt, który jest niezawodny i przyśpieszy obsługę klienta, jak również doda ci prestiżu. Pamiętaj to jedyne 45 zł miesięcznie. Wyliczenia te są dla 3 lat, a dobry panel DR posłuży ci o wiele, wiele dłużej niż 5 lat.

Dlatego spokojnie można przyjąć amortyzację w okresie 5 letnim kiedy to miesięczna eksploatacja wychodzi na poziomie 816 zł a dzienna to 27 zł

Kliniki ze średnią liczbą pacjentów

Kliniki, które przyjmują średnią liczbę pacjentów (50-100 badań / miesiąc), mogą z łatwością przejść na obrazowanie cyfrowe przy niewielkiej inwestycji kapitałowej w odnowiony system DR.

Modernizacja istniejącej analogowej pracowni rentgenowskiej w detektor cyfrowy, choć droższa niż CR, jest rozwiązaniem bardziej długoterminowym.

Przy średnim poziomie liczby badań klinika może oczekiwać, że zacznie zauważać zwrot z inwestycji w technologię cyfrową w ciągu 18 do 24 miesięcy.

Kliniki z dużą liczbą pacjentów

Jeśli liczba wykonywanych w twojej klinice badań mieści się w przedziale co najmniej 100 – 150 miesięcznie to rozsądnym będą prognozy zwrotu z inwestycji w ciągu 12 – 18 miesięcy. Jeśli klinika wykonująca badania w takich ilościach nie przeszła jeszcze modernizacji z analogowej na cyfrową, to jest to najwyższy czas na wykonanie tego kroku.