Biznes, Cyfrowe RTG, Pracownia RTG

Jaki wybrać cyfrowe RTG (DR czy CR) do weterynarii?

cyfrowy detektor promienowania rtg

Cyfrowa obróbka zdjęć RTG wkracza do przychodni i lecznic. Dlaczego warto zainwestować w panel DR (direct radiography), czy może lepiej kupić panel CR.

Panele DR często mają więcej zalet niż czytniki CR i procesowanie filmu w prawie każdy znaczący sposób. Poniżej znajdziesz pięć przykładów potwierdzających tę tezę.

Jakość obrazu w panelach DR

Tak jak w przypadku cyfrowych obrazów widzianych na komputerze, smartfonie, czy tablecie, cyfrowe obrazy rentgenowskie tworzone są przez piksele. Zbiór pikseli, wyrażony liczbą rzędów i kolumn, nazywany jest rozdzielczością matrycy. Maksymalna osiągalna rozdzielczość przestrzenna (czyli jakość obrazu) opiera się na rozmiarze pojedynczego pixela i tym w jakich odległościach są one od siebie rozmieszczone.

Kaseta CR o wymiarach 14″ x 17″ standardowo posiada piksele o rozmiarze 200µm i matrycę o wymiarach 1760 x 2140 pikseli. Panel DR o wymiarach 14″ x 17″ posiada mniejsze piksele o rozmiarze 143µm dające bardziej zwartą i wyraźną matrycę o wymiarach 2560 x 3072 pikseli.

Rodzaje paneli DR

Wydajność pracy

Przechwytywanie oraz procesowanie obrazu za pomocą panelu DR zajmuje około 6 sekund. Wykorzystując do tego czytniki CR, ta sama praca zajmuje około 2 minut (pod warunkiem, że nikt inny w budynku nie korzysta również z czytnika). W przypadku filmu może to zająć nawet do 15 minut do momentu kiedy obraz jest możliwy do obejrzenia na kliszy. W ciągu dnia takie oszczędności czasu sumują się niezwykle szybko. To oznacza, że możesz poświęcić swojemu pacjentowi dużo więcej czasu,  skupić się na jego potrzebach oraz przeprowadzić badania sprawnie bez zbędnego oczekiwania na wynik badania.

Zaletą paneli DR jest natychmiastowość. Technik zobaczy obraz w ciągu 6 sekund od momentu wykonania zdjęcia i od razu jest w stanie stwierdzić czy konieczne jest powtórzenie go. Technik pracujący na czytnikach CR lub filmie będzie musiał wykonać kilka wycieczek do pokoju pacjenta, lub przetrzymać pacjenta w pokoju badań dłużej.

Dawka promieniowania

Panele DR wykorzystują do przechwycenia obrazu o jakości diagnostycznej o około 40% mniej promieniowania w porównaniu do czytników CR. W porównaniu do filmów różnica na korzyść paneli DR wynosi nawet 75%.

Mimo że dawki promieniowania, które stosowane są przy czytnikach CR oraz filmach mieszczą się w akceptowalnych limitach to jej redukcja tam, gdzie to możliwe jest jedną z najlepszych praktyk branżowych dla bezpieczeństwa pacjentów, techników oraz lekarzy. Zgodnie z wytycznymi BHP i atomistyki każda organizacja wykorzystująca urządzenia emitujące radioaktywne promieniowanie powinna pracować na możliwie najniższych dawkach promieniowania.

Przestrzeń

Panele DR są również świetnym sposobem na uzyskanie miejsca. Najbardziej kompaktowe zestawy DR zawierają jedynie panel (który przez większość czasu znajduje się w miejscu po kasecie) oraz laptopa. Większe składają się z zestawu stół z panelem umieszczonym w miejscu kasety oraz komputera stacjonarnego i monitora. W każdym przypadku, zestawy DR zajmują niewiele przestrzeni w pokoju diagnostycznym. Jest to znaczące ulepszenie jeśli porównamy wymiary do czytników CR wielkości kserokopiarki ze stosami kaset, lub z całym pokojem ciemni wraz z wywoływarką z magazynem odczynników.

Dodatkowo uprzątnięta przestrzeń dookoła nas pozwala na lepsze uporządkowanie spraw na głowie. Wybór panelu DR umożliwia to.

Koszty bieżące

Koszty bieżące związane z użytkowaniem paneli DR są minimalne. w przypadku konieczności konserwacji, problemy zwykle można rozwiązać poprzez serwis zdalny. Od czasu do czasu może zajść konieczność wymiany baterii jeśli korzystasz z bezprzewodowego panelu DR.

Jest to znacząca redukcja kosztów bieżących w porównaniu do obsługi mechanicznej i wymiany kaset w przypadku paneli DR a także w przypadku przechowywania filmów oraz chemii do obróbki i wyposażenia. Te oszczędności znacząco wpływają na skrócenie czasu zwrotu z inwestycji.

Koszty początkowe

To jedyny obszar, w którym wersja analogowa i niektóre czytniki CR mają przewagę nad panelami DR. Na rynku znajduje się duża liczba czytników CR, których koszt zakupu wymaga dużo mniejszego wkładu kapitału niż panel DR. Choć początkowo unikasz dużego kosztu zakupu urządzenia, to suma kosztów związanych z jego użytkowaniem może wprawić w zdumienie. W przypadku panelu DR sytuacja jest odwrotna. Początkowo znaczący koszt inwestycji od razu zwraca się poprzez minimalne koszty użytkowania.